zabawki

Nagietek-zioło które upiększa ogród


U niektórych nagietek pełni funkcje dekoracyjną u innych leczniczą. Ale mało kto wie, że pomaga w czymś ważniejszym a mianowicie ogranicza występowanie nicieni w podłożu. Dzięki temu, że wytwarza gęstą siatkę korzeni bardzo poprawia warunki glebowe. Jego uprawa nie jest trudna i nie wymaga specjalnego podłoża. Nagietek ma lepkie owłosione pędy i liście tak samo, dlatego należy pamiętać ,że przy plewieniu czy zbieraniu kwiatów będziemy się lepić.Kwiaty są w kolorach żółci i pomarańczu.





W zależności od miejsca posadzenia ich wysokość jest różna na stanowisku słonecznym dorasta do ok. 50 cm , a w cieniu próbuje się wybić i niekiedy jest o 25cm wyższe. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Po przekwitnieniu kwiat opada a na jego miejsce pojawiają się nasiona. Jeśli się ich nie zbierze same się rozsieją tak , że możemy mieć samosiejki.





Niektórzy robią herbaty z nagietka, które regenerują proces trawienia ,ja osobiście nie próbowałam ale się do tego przymierzam. Inni zbierają i wykorzystują go w kosmetologi jako okłady, maseczki i maści.

Więc jak widzicie kwiat ten jest powszechnie doceniany nie dość, że pięknie wygląda w ogrodzie to pomaga w różnych dziedzinie życia.



Cementowe fantazje - dekoracyjne liście do ogrodu.


Ogród to nie tylko kwiaty i krzewy ale też dodatki, które dodają miejscu wyjątkowego klimatu.
Pomysł podpatrzyłam u znajomej jak wykonywała tak zwane poidełka dla ptaszków. Postanowiłam więc wykonać takie poidełko z liścia z łupianu, ale żeby cement nie wchłaniał tej wody należy pomalować farbą olejna albo inną ,aby woda mogła spokojnie przebywać w tej ozdobie. Mi jednak liść z łupianu nie wystarczył, szukałam innych liści bardziej okazałych w moim otoczeniu.Niestety jest ich mało więc pomyślałam żeby połączyć parę liści na przykład z chrzanu i myślę że mi się to udało.

 


A więc do wykonania będzie nam potrzebne: cement , piach, woda, szpachelka lub mieszadełko , pojemnik w którym będziemy łączyć, liść który chcemy odlać.

To wcale nie jest trudne na początku musimy wymieszać cement z piachem i dodawać powoli wodę. Cementu musi być więcej niż piachu aby nasza ozdoba się nie rozpadła.

  



Wcześniej przyszykowujmy sobie kupiczke piachu na którym umieszczamy liść odwrócony.





Gdy masa będzie już wystarczająco gęsta wykładamy na liścia i przykładamy drugim liściem, obsypując piaskiem aby górna część liścia się nie zruszyła.  






Zostawiamy to do wyschnięcia na około 2 dni. Jeśli będzie schło to dłużej to będzie trudniej oderwać liścia od masy cementowej. Jeśli kawałki liścia utknęły w mało dostępne miejsce możemy sobie pomóc szczoteczką z twardym włosiem.
Takie ozdoby wyglądają naprawdę świetnie wkomponowane w kwiaty.





Co można wysiewać w marcu.

Osoby które już nie mogą się doczekać wiosny, mogą siać w doniczkach kwiatki. Będą one gotowe na wysadzenie gdy miną przymrozki. Jeśli ...